Bebekler Açlığa Dayanamaz Kampanyası!

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre her yıl 137 milyon çocuk dünyaya gelirken, UNICEF’e göre yılda 6,3 milyon çocuk 5. yaş gününü göremeden hayatını kaybetmektedir. 5 yaş altı ölümlerin yaklaşık yarısı ise yetersiz beslenme ile ilişkilendirilmektedir.

Tüm bunlara rağmen dünyadaki toplam gıda üretiminin üçte biri tüketilmeden atılmakta, yani heba olmaktadır.

Dünyada böyle bir gıda israfı varken, her yıl 3 milyon çocuk kıtlık ve kuraklığa bağlı beslenme eksikliği nedeniyle hayatını kaybetmekte. Dünyadaki çocukların eşit şartlar altında doğamadığı, beslenemediği ve yetişemediği gerçeği tüm insanlığın sorumluluğu olarak karşımızda durmaktadır.

Bu sorumluluğu ilk kez üç yıl önce başlattığı Bebekler Açlığa Dayanamaz kampanyasıyla sırtlanan Yeryüzü Doktorları, şimdiye kadar Suriye, Yemen, Somali ve Nijer gibi kuraklık, iç karışıklıklar ve politik düzensizlik sebebi ile açlık tehlikesi ile karşı karşıya kalmış bölgelerde çalışmıştır. Gıda yetersizliği tespit edilen çocuklara tıbbi gıdalar dağıtmış ve periyodik şekilde gelişimlerini izlemiştir.

Bugünlerde Yemen’de devam eden iç karışıklık ve savaş nedeniyle önemli ölçüde açlık sıkıntısı yaşanmaktadır. Yemen’deki beslenme yetersizliği sorunu acil bir ihtiyaca dönüştüğünden, Yeryüzü Doktorları, Bebekler Açlığa Dayanamaz kampanyasıyla öncelikli olarak Yemen’de bir Anne-Çocuk Beslenme Sağlığı Merkezi açmayı hedeflemektedir. Akabinde ise, yeryüzünde pek çok bölgede açlık sınırı altında yaşayan anne ve bebeklerinin tıbbi beslenme ihtiyacı karşılanmaya devam edecektir.

Bir bebeğin 100 günlük tıbbi beslenme bedeli 90 TL, anne ve bebeğin 100 günlük tıbbi beslenme bedeli ise 180 TL. Siz de destek olun, 5 yaş altı çocuk ölümlerinde dünya sıralamasının 50. Sırasında yer alan Yemen başta olmak üzere çocukların açlık sorunu yaşadığı bölgelerde bebekler açlıktan ölmesin!

Leave a comment

  • Faydalı
    0.0
  • Açıklayıcı
    0.0